Motoreduktory – układy napędowe o szerokim spektrum konfiguracji

Dowiedz się, gdzie zaopatrzyć się w motoreduktor planetarny.

Motoreduktor to po prostu zintegrowane połączenie przekładni mechanicznej z silnikiem elektrycznym. Jak pracują motoreduktory i kiedy się je stosuje? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Motoreduktory – gotowe układy, które oszczędzają pracę konstruktorów

Motoreduktory pomagają wydajniej korzystać z elektrycznych silników w roli napędu w licznych funkcjach w przemyśle. Przy użyciu przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika zostaje ograniczona nawet do kilkuset razy, przy równoległym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Owszem efektywność przekładni nigdy nie jest 100%, w związku z tym zawsze powstaje drobna dysproporcja między mocą wejściową a mocą wyjściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor nierzadko wchodzą dodatkowo inne moduły jak sprzęgła lub hamulce. Najważniejszą zaletą motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane elementy, które można bez problemu wybrać z oferty producenta tak, by ich parametry idealnie pasowały do wymogów budowanej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a wręcz miesiące, na czasochłonne pomiary i testy różnych kompletów elementów. W zależności od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do sporych, średnich bądź lekkich obciążeń, a także do długotrwałego lub krótkotrwałego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których wykorzystano przekładnie wielostopniowe, można osiągnąć bardzo wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilku tysięcy.

Cenieni producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich możliwych kombinacji

Chociaż motoreduktory mogą być budowane w oparciu o różne rodzaje silników (DC, AC, BLDC oraz szeregowych), wyróżnia się je ze względu na typ przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem motoreduktory:
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną).

Nie ma z pewnością takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by wykorzystać motoreduktora w roli napędu. Czy to spedycja, przemysł bądź produkcja żywności, dzięki motoreduktorom działają różne automaty, takie jak wyciągi górskie, aeratory, linie produkcyjne i dachy ruchome. Duże zróżnicowanie ich wielkości, mocy oraz rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni sprawiła, iż liczbę realnych zestawów, które teraz mają w ofercie wiodący światowi producenci motoreduktorów, należy liczyć już nie w setkach lub tysiącach, ale właściwie w milionach.

Dane firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]