Szukasz silnika szczotkowego? Powinieneś odwiedzić tę stronę.
Masa rzeczy, z którymi stykamy się codziennie i bez których sporo czynności stałoby się trudniejszych, wykorzystuje w swoim działaniu silniki na prąd stały. Bezszczotkowe albo szczotkowe, duże lub małe, te silniki zmieniły nasz sposób życia oraz pracy, tymczasem statystyczny obywatel zazwyczaj nie wie, jak funkcjonują te urządzenia, ani jak są one zbudowane.
Kto opracował i z czego składa się silnik prądu stałego?
Rolą silników elektrycznych DC jest konwersja energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa wskazuje, że zasilane są prądem, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju znane są od niemal dwustu lat i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich opracowania, późniejszych ulepszeń i w efekcie ich wprowadzenia do powszechnego wykorzystania w wszelkiego typu maszynach, przyczyniły się badania i wynalazki czołowych innowatorów połowy XIX w., takich jak np. Thomas Davenport, Michael Faraday czy Gaston Planté. Silniki na prąd stały składają się ze rotora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne, komutatora, nieruchomego stojana oraz szczotek. W dzisiejszych czasach na co dzień wykorzystywane są także bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które przede wszystkim w związku z brakiem tej często ulegającej awarii części, są uważane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są ogólnie lubiane za bezszelestne działanie, jak równieżswoją niezawodność.
Silniki DC to napęd wielu popularnych sprzętów
Stwierdzenie, iż silniki prądu stałego są używane praktycznie wszędzie to nie przesada. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD/DVD lub w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach na pewno znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki elektryczneDC są częścią sterowanych radiowo samochodzików oraz pociągów, czyli zabawek, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które pewnie kupimy też naszym pociechom. Silniki tego rodzaju napędzają duże i małe pompy hydrauliczne nieodzowne w wielu gałęziach przemysłu, między innymi wydobywczej, produkcyjnej oraz budowlanej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników DC samochody elektryczne będą normalnością, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, bowiem bez nich nie działałyby modne rowery elektryczne, hulajnogi i segwaye. Silników na prąd stały używają też hobbyści do realizacji własnych zautomatyzowanych modeli z obszaru robotyki i mechaniki.
O ile silniki na prąd stały o niskiej mocy bez przeszkód można kupić w sklepach dla hobbystów albo z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego zastosowania osiągalne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego rozwiązania od szanowanych światowych marek.
Dane firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]