Współczesne obrączki ślubne – tradycja i nowoczesność

Dowiedz się więcej o obrączkach Kraków.

Dla wielu osób ślub jest szczególnie emocjonującym dniem w życiu. Sakrament ten wiąże małżonków po wsze czasy, a oznaką ich uczucia, zaangażowania i lojalności są obrączki.

Obrączki – nie w każdym kraju na prawym palcu serdecznym

Pierwotnie nie było rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe i obrączki, zatem ich historia jest wspólna i sięga aż do Starożytności. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, dzięki czemu obdarowanie żony pierścionkiem stało się elementem ceremonii ślubu. Niedużo osób wie natomiast, że mężowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki wiele wieków później. I choć wcześniej zdarzało się, iż wkładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyjeżdżali na wojenne wyprawy, aczkolwiek obyczaj ten rozpowszechnił się szeroko w minionym stuleciu, a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka przypominała wojakowi, iż wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której powinien być wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, jednak w innych krajach, jak np. w Egipcie, w Szwecji, w Irlandii albo w Czechach, wsuwa się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze staroświeckimi zabobonami biegnie legendarna “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza i wybiera obrączki ślubne razem, jednakże obyczaj podpowiada, iż kobieta nie powinna za nie płacić, gdyż jest to zadanie przyszłego męża.

Obrączki ślubne – kiedyś z mosiądzu, obecnie z platyny bądź złota

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się bardziej skromną stylistyką. Przez okres wielu stuleci sporządzano je z najrozmaitszych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale (takie jak miedź lub mosiądz) reprezentujące potęgę uczucia. Dziś do ich sporządzenia używa się najczęściej złota oraz platyny, które są oznaką ufności w stosunku małżonka. Rzecz jasna, ozdabia się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż najchętniej nabywane są uniwersalne, proste złote pierścienie i subtelne nowoczesne obrączki, w których zastosowano zestawienie dwóch typów złota (np. różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek ślubnych, świadczą także często usługę grawerunku. Można więc spersonalizować obrączki grawerując do nich datę ślubu, imiona małżonka albo znaczący dla młodej pary cytat.

Dane firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]