Biopsja prostaty – kiedy się ją wykonuje?

Zobacz więcej informacji o biopsji prostaty na www.scmkrakow.pl.

Stercz, nazywany prostatą, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina postacią i wymiarami orzech włoski. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada przede wszystkim za wytwarzanie płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Problemy z prostatą rozpoczynają się u mężczyzn wraz z wiekiem, toteż tak ważne jest jej cykliczne badanie. Daje to możliwość zdiagnozowania zapalenia lub przerostu tego gruczołu, a także stosunkowo wczesnego zauważenia niepokojących zmian nowotworowych. Powinno się zaakcentować, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie wolno lekceważyć ryzyka jego potencjalnego rozwoju.

Problemy ze wzwodem i mikcją – alarmujące objawy

Panowie po 45 roku życia muszą regularnie odwiedzać urologa, w szczególności jeżeli spostrzegli niepokojące symptomy związane z oddawaniem moczu, jak np. pieczenie w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, trudności w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, kłopoty ze wzwodem oraz wytryskiem, a także pulsacyjny strumień czy krew w moczu. Jeśli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju raka, urolog zaleci badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje duże niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu. Aby jednak mieć absolutną pewność, niezbędne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Biopsja gruczołu krokowego – co powinno się wiedzieć o zabiegu?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, przeprowadzana w szpitalnych warunkach, która za sprawą użycia w tym samym czasie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu stosuje się tylko obrazowanie TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg, który zazwyczaj trwa około 30 minut. Prócz tego pacjent spędza również po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, dlatego pełna procedura kończy się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna jest praktycznie bezbolesna, bowiem przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym. Następnie patomorfolog sprawdza uzyskane wycinki gruczołu i bada czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. niska krzepliwość krwi, uczulenie na niektóre leki i korzystanie z rozrusznika serca. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelakie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Dane firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]