Diagnostyka raka gęstych piersi – polskie rozwiązanie problemu

Szukasz informacji o diagnostyce raka piersi? Dobrze trafiłeś!

Rak piersi jest chorobą, którą każdego roku wykrywa się sumarycznie u ponad miliona kobiet na całym świecie. W znacznym odsetku casusów ten złośliwy nowotwór diagnozowany jest zbyt późno, co kilkukrotnie zwiększa groźbę przerzutów na pozostałe narządy (np. układ kostnyczy płuca), jak również śmierci. Mimo, iż od dekad organizowanych jest wiele kampanii mających na celu informowanie o potrzebie systematycznych badań prowadzących do wczesnego zdiagnozowania raka piersi, ciągle z powodu tego nowotworu umiera co roku setki tysięcy kobiet, ale i mężczyzn.

Gęste piersi a diagnozowanie raka piersi

Jedną z przyczyn problemów z diagnostyką nowotworu piersi we wczesnym stadium jego rozwoju są tzw. gęste piersi. Wyróżniają się one tym, że znajduje się w nich przewaga tkanki gruczołowej od tkanki tłuszczowej. Dostrzeżenie guzków w gęstych piersiach jest zdecydowanie bardziej skomplikowane – anomalie w tkance nie są wyraźne, bo zarówno gruczoły, jak i guzy, znakowane są na wynikach badań mammograficznych jasna barwą. Zmiany ciężko również poczuć w badaniu dotykiem. Statystyki są więc nieubłagane – kobiety mające gęste piersi są czterokrotnie bardziej narażone na raka piersi, a sam nowotwór wykrywany jest u nich w wielu przypadkach w późnym stadium rozwoju, co poważnie redukuje szanse skutecznego leczenia.

Urządzenie diagnostyczne AILIS umożliwi szybsze oraz tańsze diagnozowanie raka piersi

Polski start-up medyczno-technologiczny AILIS opracował urządzenie rozpoznające zmiany rakowate – także te niewielkie – u kobiet mających gęste piersi. System monitoringu piersi wykorzystany w urządzeniu AILIS bazuje na technologii PDI, czyli Parametric Dynamic Imaging (Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne). Dzięki obrazowaniu układu naczyń krwionośnych i przedwczesnemu wykrywaniu procesu angiogenezy, ma ona duży potencjał wczesnej diagnostyki raka piersi. Badanie z zastosowaniem tego przyrządu gwarantuje kobietom całkowity komfort: odbywa się bezdotykowo, bez uczestnictwa osób postronnych, a przy tym trwa raptem 4 minuty. W rozwiązaniu proponowanym przez AILIS analizę wyników badania opracowuje AI. Lekarz r bada tylko przypadki, w których rozpoznano duże prawdopodobieństwo rozrostu nowotworu. Rozpowszechnienie systemu przygotowanego przez start-up AILIS w przyszłości przyczyni się do szybszego i tańszego diagnozowania raka piersi.

Dane firmy:
AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków