Domowe sposoby, jak chronić się przed przeziębieniem

Jesienne wahania temperatur sprzyjają obniżeniu odporności. Zazwyczaj męczy nas kaszel, podrażnione gardło oraz nieżyt nosa. Aby się im nie dać bez walki, warto wypróbować domowe sposoby, które pomagają oddalić widmo choroby. Opisujemy niektóre z nich.

Rozgrzewająca kąpiel i herbata z sokiem z malin

Choroby atakują nasz ustrój z reguły wtedy, gdy temperatura ciała jest niższa o 2-3 stopnie. Z tej przyczyny warto rozgrzewać organizm za pomocą gorącej herbaty czy prysznica. Do herbaty można dodać sok z cytryny lub pomarańczy, które zawierają pokaźną dawkę witaminy C. Doskonałym dodatkiem jest też bogaty w przeciwzapalne substancje imbir oraz szczypta cynamonu. By nadać napojom kapkę słodyczy warto sięgnąć po sok malinowy. Jeżeli zdecydujemy się na gorącą kąpiel, dodajmy do wody parę kropel olejku eterycznego, np. eukaliptusowego, pichtowego lub szałwiowego, co prócz tego wpłynie korzystnie na udrożnienie nosa.

Niezrównane syropy z czosnku oraz cebuli

Czosnek i cebula również zawierają wiele witamin. Na ich bazie produkuje się tradycyjne mieszanki zapobiegające przeziębieniu. Syrop z cebuli jest jedynym z najtańszych i najpowszechniejszych metod walki z infekcjami. Jak go zrobić? Do pokrojonej cebuli dodajemy cytrynę i miód. Mieszankę odstawia się na chwilę, aby cebula puściła sok. Taki syrop należy pić co kilka godzin. Podobnie można zrobić z czosnkiem, w którym znajduje się allicyna, mająca właściwości bakteriobójcze. W tym celu wystarczy zmiażdżyć kilka ząbków czosnku, polać je sokiem z cytryny i dodać troszkę wody. Tak przygotowaną miksturę też powinno się spożywać kilka razy dziennie.

Łagodzimy ból gardła

Gdy odczuwamy wrażenie drapania w gardle, wypada sprawdzić mieszankę mleka, masła i miodu. Rewelacyjnie zdaje ona egzamin jako nawilżacz gardła. W przypadku tego napoju trzeba uważać, by mleko nie było wrzące, dlatego że osłabi to korzystne działanie masła i miodu. Dla złagodzenia podrażnień gardła zaleca się również picie herbaty z szałwii oraz płukanie gardła roztworem wody z solą.

Czemu należy chronić się przed przeziębieniem?

Nie bacząc na to, iż pospolite przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to nie leczone może przekształcić się nawet w zapalenie płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od domowych sposobów. Miejmy natomiast na uwadze, że jeśli objawy nie mijają to należy umówić się na wizytę do internisty.