Urologia – dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem układu moczowego

Uzyskaj więcej informacji o urologu w Krakowie prywatnie.

Konsultacja z urologiem powoduje u szeregu pacjentów skrępowanie. Choroby, jakimi zajmuje się urologia, postrzegane są jako bardzo krępujące, co powoduje, iż pacjenci, którzy spostrzegli u siebie pewne oznaki choroby, często odwlekają o wiele miesięcy badanie u lekarza specjalisty. Takie postępowanie jednak może skutkować groźnymi konsekwencjami dla układu moczowo-płciowego.

Jakie symptomy są wskazaniem do konsultacji z urologiem?

Urologia zajmuje się identyfikacją i leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne chociażby za produkcję i degradację hormonów czy wydalanie z organizmu zbędnych soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako produkt uboczny rozpadu białek. O chorobach układu moczowego może alarmować mnóstwo przeróżnych symptomów, które nagminnie są bagatelizowane przez chorych z nadzieją, iż same ustąpią. Na jakie więc objawy powinno się zwrócić specjalną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym zapisaniem się na wizytę do urologa? Będą to zwłaszcza wszelkie zmiany związane z moczem, czyli obecność w nim ropy lub krwi, jego ciemniejsze zabarwienie czy spienienie, ale także przerywany strumień moczu, ból albo pieczenie przy jego wydalaniu, nietrzymanie moczu czy wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre symptomy mogą być również mniej wyraźne, przykładowo opuchnięcie stóp, nadciśnienie tętnicze oraz ból w okolicy podbrzusza bądź pleców. Lekarz urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, w związku z tym mężczyźni winni udać się do niego kiedy mają problemy z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w nasieniu), ze stulejką, podtrzymaniem wzwodu czy kiedy dostrzegą jakiekolwiek zmiany na prąciu lub jądrach. Trzeba też podkreślić, że panowie po ukończeniu czterdziestego roku życia powinni regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne, celem zbadania prostaty.

Jakie zabiegi wykonuje lekarz urolog?

Pacjenci zwykle zgłaszają się do poradni lekarza urologii w celu wykonania cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (umożliwiającej rozpoznanie nowotworu tego organu), konsultacji dotyczącej wazektomii oraz leczenia torbieli nerek, stulejki lub wodniaka jądra. Urolodzy na co dzień wykonują również mnóstwo trudnych zabiegów, jak m.in. laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego, przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego i plastyka miedniczek nerkowych.

Dane firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]