Szukasz szpicruty dla konia? Koniecznie odwiedź ten adres.
Zamawiając odzież jeździecką nie można zapomnieć o zaopatrzeniu się także w kluczowe akcesoria. Zarówno w trakcie zawodów, podczas oswajania konia czy jazdy rekreacyjnej, niezbędne będzie zastosowanie batów oraz palcatów jeździeckich.
Baty i palcaty – różnice
Istnieje parę kategorii batów jeździeckich: baty do lonżowania, powożeniowe, ujeżdzeniowe i oczywiście palcaty skokowe. Przeważnie wykorzystuje się:
– bat do lonżowania – jest zwykle długi na minimum 160 a maksimum 200 centymetrów i służy do zachęcenia zwierzęcia do ustawicznego chodu naprzód, przystopowania konia bądź zwrócenia jego uwagi. Dzięki niemu trener zachowuje kontrolę nad koniem, równocześnie pozostając w znacznej odległości od zwierzęcia. Współczesne baty do lonżowania wytwarzane są głównie z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, gwarantującą trzymanie się dłoni w każdych warunkach. Przeważnie są składane, ale w sprzedaży spotkać można także modele jednoczęściowe.
– bat ujeżdżeniowy – jest wyraźnie krótszy (ma przeciętnie od 90 do 140 centymetrów) a na jego końcu doczepiony sznureczek. Wykorzystuje się go w trakcie treningu, okazjonalnie w jeździe rekreacyjnej. Należy zaakcentować, że używa się go wyłącznie wtedy, gdy jeździec nie może wymóc od zwierzęcia preferowanego zachowania za pomocą sygnałów dawanych dłonią bądź nogą.
– palcat skokowy – zwyczajowo nazywany także szpicrutą, to najkrótszy rodzaj bata – jego długość to około 60 maksymalnie 75 centymetrów. Kończy się zazwyczaj klapką ze skóry, której dźwięk dyscyplinuje konia oraz skłania go do określonego działania. Palcatem uderza się łagodnie konia w łopatkę, co tłumaczy, dlaczego nie musi być on długi.
Po czym poznać, iż uderzenie palcatem lub batem jest zbyt mocne?
Podczas jazdy baty oraz palcaty chwytamy tak, by były ułożone równolegle z trzymanymi wodzami. Jeżeli rączka kończy się pętlą, nie powinno się zakładać jej aż do nadgarstka, bowiem w razie potencjalnego upadku dżokej naraża się na obrażenia.
Batów i szpicrut niesłychanie łatwo nadużyć, tym samym należy za każdym razem korzystać z nich z namysłem. Zbyt silny cios może przyczynić się do tego, iż zamiast wykonać polecenie koń stanie się bardziej niepokorny bądź będzie w przyszłości asocjować daną przeszkodę z uczuciem bólu. Gdy bat bądź palcat odcisnął ślad na sierści zwierzęcia to znaczy, iż jeździec uderzył na pewno zbyt mocno.
Dane firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków
Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail:
[email protected]