Jaką żywność uznaje się za ekologiczną?

Dowiedz się, gdzie kupić ekologiczną żywność online.

Od dynamicznego rozkwitu przemysłu żywieniowego, który rozpoczął się w XX w., artykuły spożywane przez nas codziennie zaczęto coraz częściej wypełniać różnorodnymi substancjami wydłużającymi ich żywotność. Lecz wraz z coraz szerszym zainteresowaniem nabywców odnośnie tego, co jedzą i jakie może to mieć następstwa dla ich samopoczucia, ostatnimi czasy coraz częściej poszukują oni towarów wyprodukowanych z ekologicznej żywności.

Czym cechuje się żywność eko?

Żeby jakiś wyrób dostępny w Polsce mógł tytułować się „ekologicznym”, musi sprostać kilku warunkom. Żywność eko oraz przetwory z niej sporządzone muszą uzyskać stosowne certyfikaty wydawane przez uprawnione do tego instytuty. Fundamentalną jednak cechą spożywczych produktów eko jest to, iż zastosowane do ich przyrządzenia warzywa oraz owoce uprawiano według głównych reguł rolnictwa ekologicznego. To oznacza, że rolnicy nie wykorzystywali syntetycznych pestycydów ani nawozów mogących niekorzystnie wpływać nie tylko na zdrowie ludzi, ale które też są zagrożeniem dla otoczenia. Niektóre bowiem nawozy wywołują odkwaszenie gleby lub zatruwają wody powierzchniowe, a natryski upraw syntetycznymi pestycydami nierzadko skutkują obumieraniem pożytecznych owadów. Natomiast ekologiczna uprawa powoduje, że rośliny cechują się wielokrotnie niższą zawartością metali ciężkich, azotynów oraz azotanów, a to oznacza, iż mniej tych szkodliwych substancji dostanie się do organizmu ich konsumentów.

Co musi być umieszczone na opakowaniu przetworów ekologicznych

Przetwory ekologiczne są poddawane stałej kontroli na każdym etapie produkcji, w tym też podczas przewozu oraz składowania. Co ważne, jeżeli produkt spełnia kryteria, jego producent nie licząc standardowych informacji między innymi o terminie zdatności do spożycia, kaloryczności, masie netto, miejscu pochodzenia składników czy temperaturze przechowywania, musi dodatkowo bezwzględnie podać numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej dany artykuł oraz zamieścić logo produkcji ekologicznej UE, a więc białe gwiazdki, które układają się w kształt listka. Wypatrując żywności eko warto zatem czytać uważnie etykiety wyrobów, a kupując je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy zamieścił on na stronie sklepu informację o zdobytych certyfikatach.

Dane firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]