Kaski i toczki do jazdy konnej – czym się różnią?

Więcej szczegółów o kaskach jeździeckich

Jazda konna należy do tych dziedzin sportu, gdzie ryzyko upadków jest wyjątkowo duże. A te, z uwagi znaczną prędkość oraz wysokość, mogą być naprawdę niebezpieczne. Na uszkodzenia podatna jest szczególnie głowa jeźdźca, która obligatoryjnie winna być dobrze chroniona. W sklepach z artykułami dla wielbicieli jazdy konnej dostępne są dwa typy zabezpieczenia dla głowy – kaski oraz toczki jeździeckie. Które z nich jednak zapewniają lepszą ochronę? O czym pamiętać przy zakupie któregoś z tych produktów?

Toczek czy kask do jazdy konnej? Co lepsze?

Pierwszym jeździeckim okryciem głowy była zwyczajna, myśliwska czapka. Jej krój był inspiracją do powstania toczków. Dzisiejszy toczek do jazdy konnej jest z reguły wykonany z włókna szklanego i stanowi formę pośrednią pomiędzy kaskiem, a tradycyjną czapką. Nie daje jednakże tak dobrej ochrony jak kask, przez co polecany jest raczej do jazdy rekreacyjnej przy niedużej prędkości. Pod tym względem dużo lepiej spełnia swoje zadanie kask jeździecki, który jest używany przez wyczynowych sportowców i posiada certyfikaty odpowiednich organizacji – w naszym kraju jest to PZJ.

Kupujemy toczek lub kask do jazdy konnej

Najistotniejsza kwestia przy zakupie kasków jeździeckich to bezpieczeństwo. Kask winien posiadać stosowne atesty, jak również być idealnie dostosowany do kształtu głowy jeźdźca lub umożliwiać regulację swojego rozmiaru. Do kasku wskazane jest dokupić dodatki – w szczególności pokrowiec, który uprości jego przewożenie i ustrzeże od zabrudzeń. Kupując kask nie należy także iść na kompromis. Dlatego, jeżeli w naszym mieście nie znaleźliśmy odpowiedniego modelu, warto zamówić go w sklepie internetowym.

Dane firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]