łańcuchy na koła, łańcuchy samochodowe

Łańcuchy śnieżne – zastosowanie

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu zwiększają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Niemczech, Polsce, Hiszpanii i we Włoszech). Jak jednak rodzaje łańcuchów samochodowych można nabyć?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy najczęściej mając na względzie ich przeznaczenie. Odróżniamy modele stworzone z myślą o wykorzystywaniu w autach ciężarowych, dostawczych, osobowych i terenowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się też grubością i przekrojem ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi oraz wzorem zaplotu. Różne są również materiały, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci używają przede wszystkim stali manganowej bądź tytanowej.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i za pierwszym razem może być przyczyną sporego stresu. By go uniknąć, warto potrenować tę czynność na placu manewrowym bądź w garażu. Sama jazda z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Należy unikać buksowania kół, przekraczania prędkości 50 km/h i jazdy po odśnieżonych drogach. Stosując łańcuchy na koła, należy też koniecznie sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich eksploatacji.

Dane firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]