Zabieg EVLT czyli laserowe usuwanie żylaków

Więcej szczegółów o laserowym usuwaniu żylaków.

Powstawanie żylaków na dolnych kończynach jest następstwem ucisku na żyły oraz uszkodzenia zastawek żylnych. Żylaki doskwierają na ogół paniom (kluczowym czynnikiem przyspieszającym ich powstawanie są miedzy innymi przebyte ciąże), ale także osobom spędzającym w pozycji siedzącej bądź stojącej (to np. kierowcy, pracownicy biurowi i pracownicy linii produkcyjnych. Takie osoby wciąż zgłaszają się do lekarzy flebologów poszukując skutecznych sposobów leczenia rozszerzonych żył. Jednym z nich jest EVLT, czyli laserowe usuwanie żylaków.

Podstawowe informacje o laserowym usuwaniu żylaków

Skrót EVLT, a dokładnie “Endo Venous Laser Treatment”, w naszym języku oznacza “wewnątrzżylną terapię laserową”. Laserowe usuwanie żylaków trwa średnio w granicach godziny i wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Na początku flebolog wykonuje badanie USG, za pomocą którego oznacza przebieg żył oraz wyznacza miejsca wprowadzenia jednorazowego światłowodu lasera. Włókno lasera diodowego wsuwa się do żylaka z użyciem igły, a potem zamyka się żyłę wydzielanym przez laser strumieniem światła. Pacjent w mgnieniu oka powraca do normalnych czynności po zabiegu, przy czym musi przez kilka kolejnych tygodni stosować się do poleceń lekarza, jak m.in. codzienny ruch, zakładanie pończochy uciskowej, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, jak również, naturalnie, pojawienie się na obligatoryjnej kontroli po zabiegu.

Kiedy flebolog może odmówić wykonania laserowego usuwania żylaków?

EVLT uznawane jest za zabieg mało inwazyjny i jednocześnie bezpieczny, nie dziwi zatem to, że odkąd zaczęto powszechnie wykorzystywać tę metodę na przełomie XX i XXI w., błyskawicznie stała się normą w redukcji żylaków, a ostatnio przeprowadzany jest również przez coraz więcej polskich centrów medycznych. Znane są jednak przeciwwskazania do wykonania EVLT, zatem przed uzyskaniem zgody na zabieg trzeba przeprowadzić szereg testów, takich jak badanie parametrów układu krzepnięcia, poziomu cukru we krwi, morfologia krwi oraz badanie poziomu elektrolitów. Lekarz nie wykona też laserowego usuwania żylaków u ciężarnych kobiet i u pacjentów, u których wykryto między innymi nadciśnienie, zmiany zapalne w kończynie poddawanej zabiegowi czy zakrzep lub zrosty w leczonym naczyniu.

Dane firmy:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]