Wznoszenie budynków murowanych – szalunki

Jeśli chcesz kupić szalunki tracone, koniecznie sprawdź https://sklep.abcszalunki.pl.

Szalunki, nazywane również deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające stawianie murów budynków. Głównie używa się ich w przypadku wylewania ścian betonowych – wtedy są one niezbędne do tego, żeby odpowiednio je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Poza tym szalunki wykorzystuje się także w czasie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie przestrzeni na drzwi, okna oraz bramy. W tym artykule wytłumaczymy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i jakim sposobem mogą nabyć je inwestorzy.

Rodzaje szalunków

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest konstrukcja utworzona z drewnianych desek ewentualnie mocnych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można użyć ponownie po rozmontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże kłopotliwy – większa część wykonawców oraz inwestorów stawia zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do szybkiego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki wytwarza się z drewna, sklejki bądź metalu, jak również zestawiać dwa albo trzy surowce. Z reguły jednakże korzysta się ze sklejki – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę scalają narożniki, łączniki, głowice ze aluminium bądź stali i belki.

Wypożyczenie szalunków – kiedy się to opłaci?

Firmy często parające się pracami budowlanymi mają własne szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku brygad, które zazwyczaj świadczą inne usługi oraz inwestorów, którzy planują zamierzających wznieść jeden obiekt. Zakup wszystkich elementów koniecznych do złożenia szalunku nie byłby rentowny . Dużo mądrzejszym rozwiązaniem będzie wynajem szalunków.

Dane firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]