Kilka informacji o franku szwajcarskim i gdzie znaleźć jego aktualny kurs?

Wszystko, czego trzeba dowiedzieć się o kursie franka, uzyskasz na nordiqa.com/kurs-chf.html.

O franku szwajcarskim większość Polaków wie niewiele, generalnie raptem to, że to ta waluta, w której tysiące naszych rodaków wzięło kilka lat wstecz kredyty, które obecnie spłacają z trudem. Tymczasem historia tej waluty jest bardzo interesująca.

Pieniądz słynny ze swojej niesłychanej stabilności – frank szwajcarski

Rzecz jasna, frank szwajcarski to waluta narodowa Szwajcarii, ale jest to także środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak euro, japoński jen i dolar, frank szwajcarski jest uznawany za jedną z kluczowych walut dzisiejszego świata. Lecz nie była to pierwotna waluta, która pojawiła się w obiegu na terenie historycznej Szwajcarii. Frank w rzeczywistości pojawił się dopiero w XIX wieku i zastąpił kilka lokalne waluty, które wcześniej wybijano w poszczególnych kantonach. Przez blisko dwa stulecia swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej niezwykłej stabilności, wychodząc obronną ręką m.in. z sporych zawirowań w czasach kryzysów dyplomatycznych i ekonomicznych, jakie przeżyliśmy w XX oraz XXI w. Mało kto wie, że frank szwajcarski uznawany jest za jedną z piękniejszych walut na świecie. Jego banknoty drukowane od połowy 90-tych charakteryzują się niecodzienną pionową orientacją grafiki i fenomenalną kolorystyką. Na frankach przedstawiono osobistości ze świata sztuki (przykładowo Alberto Giacomettiego, Le Corbusiera czy Jacoba Burckhardta), a nie jak najczęściej bywa – twarze wojskowych, ministrów bądź monarchów. A motywem przewodnim najnowszej, dziewiątej już serii banknotów są nauka, natura oraz kula ziemska.

W jaki sposób szukać aktualnego kursu franka szwajcarskiego?

Frank szwajcarski nieustannie cieszy się sporym zainteresowaniem inwestorów, lecz jego kurs monitorują także z uwagą kredytobiorcy z nieuregulowanymi pożyczkami w tej walucie. By sprawdzić bieżący kurs franka szwajcarskiego, rekomendujemy zaglądać na stronę kantorów online, gdzie notowania franka aktualizowane są w parusekundowych interwałach. Tu można również przeanalizować fluktuacje ceny waluty w dowolnie wybranym przedziale czasu. To opcja potrzebna frankowiczom oczekującym na korzystny moment, by przewalutować złotówki na franki przed spłatą najbliższej części zadłużenia swoje następne działania.