Kilka informacji o systemie bankowy SWIFT

Szukasz więcej wiadomości dotyczących systemu SWIFT? Wejdź na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/

Pomimo, że właściwie codziennie korzystamy z przelewów bankowych, sporo osób po raz pierwszy dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście sankcji w stosunku do Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Ale system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i jest jednym z fundamentów sprawnego działania międzynarodowego rynku finansów.

System SWIFT – ułatwia wykonanie płatności międzynarodowych

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością dużo bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to bardzo popularny, lecz nie jedyny stosowany aktualnie system tego rodzaju. Poza nim przykładowo w Naszym kraju funkcjonują także z systemów: SEPA, Express Elixir i SORBNET.Na świecie wdrożone są także różne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń między bankami na obszarze konkretnego kraju.

Co jest w związku z tym główną zaletą systemu bankowego SWIFT? Obejmuje on niemal wszystkie państwa świata i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekracza już 11 tys., ale też giełdy, domy maklerskie oraz sporo pozostałych instytucji finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi otrzymać unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Dopuszczalne jest też przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod zawiera 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC popularnych polskich banków

Nawet jeżeli tylko sporadycznie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie ekspresowo odszukać takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC najpopularniejszych banków, działających w Polsce.

– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]