Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

Jeśli chcesz zamówić badania psychotechniczne Bielsko Biała, wejdź na www.badaniabielsko.pl.

Na bezpieczeństwo na szosach w największym stopniu wpływają kwalifikacje obsługujących poruszające się po nich samochody. Szczególnie istotne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz busów. W ich sytuacji istotne są zarówno umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu kierowcy z takich zawodów w myśl przepisów powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ten temat parę zdań. W jakich odstępach muszą być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Czego oczekiwać na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy skończyli 50 lat – powinni bowiem przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Mają one formę konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w ekstremalnych przypadkach. Następna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są badania na odpowiednich urządzeniach, podczas których badana jest umiejętność szybkiej reakcji, percepcja prędkości, podzielność koncentracji czy widzenie w ciemności.

Jak podnieść szansę w czasie badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę z psychologiem, który w jej trakcie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, powinniśmy pamiętać, że nie dla każdego ich rezultaty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę podnieść. W jaki sposób? W internecie znajdziemy różne opisy działania urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Dane firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]