Chirurgia stomatologiczna – na szczególne przypadki stomatologiczne

Nie wszystkie choroby dziąseł i zębów mogą być uleczone w trakcie standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy te sposoby leczenia okazują się bezskuteczne, stomatolog podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla większości pacjentów brzmi przerażająco, to dzisiejsza medycyna posiada środki i technologie, które powodują, iż nawet najbardziej skomplikowane zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a powikłania zdarzają się sporadycznie.

Jakie zabiegi przeprowadzi chirurg dentysta?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga dentystę należą usunięcie części zębów (przykładowo całych korzeni lub wierzchołków korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi wykonuje się, jeśli stan zębów jest zły – zazwyczaj na skutek często powracających stanów zapalnych lub zaawansowanej próchnicy. Chirurg dentystyczny zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi rekonstrukcji poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do dentysty chirurga trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg dentystyczny a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem bólu. W dzisiejszych czasach jakkolwiek dostępne są środki, które skutecznie eliminują przykre doznania. Oprócz tego pacjenci, którzy panicznie boją się fotela dentystycznego, mogą skorzystać z dodatkowych leków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie pełnej narkozy.