Odlewy artystyczne – nie tylko dla urzędów i instytucji

Rzeźba to jedna z najstarszych form artystycznego wyrazu. Pierwsze dzieła pojawiły się już w czasach prehistorycznych i odtąd towarzyszą nam w rozmaitych sferach naszej egzystencji. Spotykamy je głównie tam, gdzie obcujemy ze sztuką – w muzeach, na wystawach i w kościołach, ale także w przestrzeni ogólnodostępnej: na ulicach i placach, w budynkach urzędów, a nawet w centrach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w naszym codziennym życiu jest na tyle znaczne, że nie wszyscy jesteśmy świadomi tego, iż twórczość wychodzącą spod dłoni rzeźbiarzy widujemy właściwie na co dzień. W tym wpisie przytoczymy parę przykładów świadczących o powyższym.

Odlewy artystyczne w gmachach użyteczności publicznej

Prace rzeźbiarzy, nawet jeśli prezentują sobą wysokie wartości estetyczne i artystyczne, nierzadko są przez nas traktowane jako norma – w przestrzeni miejskiej (chociaż nie tylko) są wszak spotykane dosłownie na każdym kroku. Liczne pomniki, a także rzeźby ustawiane w parkach, na ulicach bądź w przydomowych ogródkach, obecne są wszak w większości polskich miejscowości. Poza tym częstokroć można je zobaczyć także w licznych budynkach. Są dekoracją na przykład w urzędach, szkołach czy innych miejscach użyteczności publicznej

Rzeźby z metalu. Kiedy warto je zamówić?

Podane powyżej przykłady to w głównej mierze ogromne, nieruchome dzieła. Jednak jest to mniejsza część wszelkich rzeźb spotykanych w naszym powszednim życiu. Natomiast pokaźna większość z nich to drobne dzieła, przeznaczone wyłącznie do prywatnego użytku – na przykład nagrody na laureatów konkursów, statuetki okolicznościowe bądź popiersia na zamówienie. Inicjatorzy przeróżnego typu zawodów sportowych czy konkursów mają dość łatwe zadanie, bo kupno rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych metali) nie jest znacznym wydatkiem, a ich stworzenie wystarczy po prostu zlecić profesjonalnemu rzeźbiarzowi.